Pristup finansiranju
Pristup finansiranju za mala i srednja preduzeća je od ključnog značaja ne samo za njihov razvoj, već i za razvoj čitave srpske privrede. Ekspertski tim naše kompanije poseduje dugogodišnje iskustvo na finansijskim tržištima u radu sa pojedinačnim kompanijama, regulatorima domaćeg finansijskog tržišta i investitorima.
Uz podršku USAID projekta za Bolje uslove poslovanja, naša kompanija je u toku 2017. godine napravila više analiza na temu pristupa finansiranju za mala i srednja preduzeća u Srbiji. U navedenim analizama se došlo do zaključka da postoji značajna potreba za dodatnim finansiranjem MSP, a ključne preporuke se sastoje u unapređenju znanja na strani MSP o svim alternativama za finansiranje investicionih projekata, poboljšanju korporativnog upravljanja i uvođenju finansijskog partnera u vlasničku strukturu kompanije.
Pored brojnih konferencija i seminara na ovu temu, WM Equity Partners je organizovao i brojne treninge za MSP na temu alternativnih izvora finansiranja njihovog poslovanja.
Kako do povoljnijih i bespovratnih sredstava za mala i srednja preduzeća?
WM Equity Partners, uz podršku USAID Projekta za konkurentnu privredu i drugih ključnih učesnika ovog projekta, u periodu od 15.03.2018 do 15.04.2018 organizuje 5 jednodnevnih radionica u Beogradu, Novom Sadu, Užicu, Leskovcu i Zaječaru, gde će okupiti preko 100 malih i srednjih preduzeća iz sektora proizvodnje i prerade voća i povrća.
Javni dijalog o finansiranju malih i srednjih preduzeća (MSP) u Srbiji putem dodatnog vlasničkog kapitala
Privredna Komora Srbije
Četvrtak, 14.09.2017
Iako zvanični podaci ukazuju da srpsku ekonomiju čini preko 97 hiljada malih i srednjih kompanija, kao i da je njihovo učešće u ukupnim ekonomskim aktivnostima i zapošljavanju u Srbiji veoma značajno, ove kompanije se i susreću sa značajnim nedostatkom eksternih izvora finansiranja, koji su trenutno primarno strukturirano u formi kredita i drugih sličnih proizvoda komercijalnih banaka, dok su drugi izvori u najvećoj meri još uvek nerazvijeni.
Za inovativne kompanije u ranoj fazi razvoja bankarski izvori finansiranja su naročito nepristupačni.
U cilju podsticanja javnog dijaloga i stvaranja diversifikovane strukture finansiranja, prilagođene svakoj fazi poslovnog razvoja domaćih kompanija, WM Equity Partners, je 14. septembra 2017. godine, uz podršku USAID Projekta za bolje uslove poslovanja, organizovao javnu diskusiju na temu podsticanja razvoja alternativnih izvora finansiranja malih i srednjih kompanija u Srbiji.
Javna diskusija je bila vrlo uspešna i okupila je preko 95 učesnika, od kojih su čak 33% činili predstavnici malih i srednjih kompanija u Srbiji, zainteresovani za prikupljanje novih informacija i znanja na ovu temu.
Investiranje
U saradnji sa partnerskom kompanijom FIMA Invest ad Beograd, naša konsultantska kompanija učestvuje i u projektima investiranja u domaće i regionalne kompanije.
FIMA ProActive je otvoreni investicioni fond rasta vrednosti imovine koji novac svojih ulagača plasira na domaćim i regionalnim berzama. Fond je aktivan od 2007. godine i kao svoj osnovni cilj ima postizanje visoke stope prinosa na investirani kapital, odnosno povećanje vrednosti imovine Fonda ostvarivanjem kapitalnih dobitaka, dividendi, kamata i drugih vrsta prihoda.
FIMA SEE Activist je zatvoreni investicioni fond, osnovan 2008. godine, čije akcije se listiraju na Beogradskoj berzi i koji je sredinom 2015. godine postao fond koji kao fokus svog ulaganja ima lokalne kompanije koje nisu listirane na berzi. Osnovni investicioni cilj Fonda je postizanje visoke stope prinosa na investirani kapital i povećanje vrednosti imovine Fonda ulaganjem u udele društava sa ograničenom odgovornošću koja imaju značajan potencijal za rast poslovanja. Pored sredstava koje Fond obezbeđuje perspektivnim kompanijama, značajnu dodatu vrednost Fond obezbeđuje kroz aktivno sprovođenje procesa unapređenja korporativnog upravljanja, a što ima za cilj unapređenje upravljačkih i kontrolnih funkcija u poslovanju kompanije i stvaranja zdrave osnove za dalji rast poslovanja.